Раждане във вода



акушер-гинеколог, ПСАГБАЛ „Света София“
Ако сте решили да раждате във вода, какво е нужно да знаете? С какво това раждане е по-различно? По-лесно ли се ражда така? Попитахме д-р Джонгова.
Как се случва раждането във вода?
Раждането във вода е един от методите за раждане, достъпни в днешно време. За целта са необходими добре обучен екип, специализиран воден басейн/вана и не на последно място – добра информираност и желание от страна на раждащата жена.
Задължителна е предварителна консултация с АГ-специалист за преценка дали може да се осъществи водно раждане и дали няма противопоказания от страна на майката и плода. Този тип раждане е подходящ, когато бременността протича нормално и се очаква раждане на доносен плод, като има стриктни акушерски показания и противопоказания.
Температурата на водата се препоръчва да е между 35 и 38 градуса, в процеса на изгонване на плода – около и над 37 градуса, за да е максимално близка до вътреутробната температура. Задължително се спазват всички правила за дезинфекция на водния басейн. Стриктно се мониторират артериалното налягане, телесната температура и пулсът на раждащата жена, както и детските сърдечни тонове.
Раждащата жена се потапя до гърдите във водата, като времето за престой се определя от АГ-специалиста спрямо всеки индивидуален случай и етапа на родилния процес и. Във всеки един момент може да се наложи престоят във водата да се прекъсне, както и дори раждането да завърши извън водната среда в интерес на майката и плода.
С какво това раждане е по-различно?
Водното раждане протича максимално натурално. Възможностите за подпомагане и обезболяване са силно ограничени.
Абсолютно е противопоказно поставянето на епидурален катетър/спинална анестезия във водна среда! Ограничено е приложението на венозно-мускулна спазмолиза.
Разбира се, при желание на раждащата жена и наличие на необходимите условия за тази цел, може да се възползва от обезболяване извън водна среда.
По-лесно ли се ражда във вода?
Смята се, че топлата вода намалява болковите усещания и отпуска мекия родилен канал, което скъсява периода на разширението на маточната шийка и подпомага процеса на изгонване на плода, както и намалява тежестта на родилния травматизъм за майката и плода.
Нека жените не забравят, че всеки организъм е индивидуален и раждането при всяка жена протича по различен начин.
Разбира се, жените, които искат да раждат във вода, трябва да знаят, че освен позитиви, има и някои рискове. Дълготрайният престой във водата може да доведе до по-силно дехидратиране на организма и понижаване на артериалното налягане на родилката, както и до намаляване/спиране на родовата дейност. Раждането на плацентата трябва да стане извън водната среда поради опасност от нахлуване на вода в преразтегнатия и често разкъсан родилен канал.
Какви са предимствата за майката и бебето?
Смята се, че раждащата жена се чувства по-комфортно, движейки се свободно във водата, чувства се по-малко стресирана, по-лесно понася болката. Релаксацията на меките тъкани от топлата вода прави раждането по-леко и намалява тежестта на разкъсванията.
За бебето, което се ражда във вода, намалява стресът от преминаването от вътреутробен към извънутробен начин на живот.
Показания и противопоказания за водно раждане
В акушерската наука са ясно дефинирани показанията и противопоказанията за водно раждане. Затова бременната жена е нужно да се информира правилно, да бъде консултирана индивидуално от специалист и независимо от избора й за начин на раждане, да има пълно доверие в специалистите. Добрата комуникация между раждащата жена и екипа е от изключително значение в този важен момент.
Каква е твоята реакция?

акушер-гинеколог, ПСАГБАЛ „Света София“