Откъде идват детските комплекси


Причини
Ето от какво могат да са породени детските комплекси:
Наследствени проблеми
Често се случва детето да наследи както положителни черти от родителите си, така и някои комплекси. Например, ако мама в детството си е била срамежлива и не е обичала публичните изяви, има голяма вероятност този проблем да се прояви и у детето.
Нереализирани родителски амбиции
Много родители си мечтаят детето им да се занимава с това, което при тях не се е получило. Ако тати е искал да стане футболист, той решава да запише сина на футбол и въобще не се интересува от неговите желания. Важно е да отчитате интересите на детето, а не да го заставяте да прави това, което вие искате.
Липса на подкрепа
Всяко дете има нужда от подкрепа в различни житейски ситуации. Понякога е нужно само да прегърнете детето и да го изслушате, а не да оставяте ситуацията сама да се разреши. Деца, които са били лишени от родителска подкрепа, често пренасят комплексите си в живота и на възрастни.
Възпитание
Много често детските комплекси идват от начина на възпитание. Ако родителите „задушават“ детето с постоянните си грижи, в по-късен етап от живота ще му е трудно само да взема решения. Майки и бащи, които постоянно се карат помежду си, а също така често критикуват детето си, рискуват то да израсне страхливо и тревожно. Когато пък възрастните изпълняват всяко едно желание на съкровището си, като по правило детето ще бъде егоист.
Вашата реакция
Не оставяйте детето само с неговите комплекси. Покажете му, че неуспехите му ви безпокоят, но вие знаете, че от всяка ситуация има изход.
Не игнорирайте даден проблем с думите: „Няма нищо страшно“, „Това си е твоя грижа“ . Разговаряйте с детето толкова, колкото е необходимо, но не прекалявайте. Не е нужно комплексът да се превръща във водеща тема на всеки разговор – това само ще утежни ситуацията. В присъствието на близки, познати и роднини не обсъждайте даден комплекс. За детето е важно да знае, че го разбирате и обичате.