Да храним здравословно детето: мисията възможна



специалист педиатър и специалист по хранене и диететика, Варна
Всички сме чували, че здравословното хранене е ключът към доброто здраве. Но да възпитаме хранителна култура у децата си често е трудна задача. Тя изисква време и упоритост, но също преосмисляне на собствените ни хранителни навици и даване на личен пример. Мисията ни се усложнява допълнително от всички бързи, но нездравословни лакомства, които изкушават не само децата, но и нас самите.
Безценни съвети как да научим детето да се храни балансирано и да води активен начин на живот, ни даде д-р Ружа Панчева.
- Поставете основите още преди детето да се роди
Здравословното хранене по време на бременността е едно от най-добрите неща, които можете да направите за себе си и за вашето бебе. Не забравяйте, че храната, която ядете, е основен източник на хранителни вещества за бебето в утробата ви и че тя осигурява неговия растеж. През деветте месеца се нуждаете от повече протеини, желязо, калций, фолиева киселина, както и от повече калории. Но „храненето за двама“ не означава да се храните 2 пъти повече. Менято ви трябва да е пълноценно и добре балансирано и да включва: мляко и млечни продукти с пробиотици; риба и ядки; зеленолистни зеленчуци и плодове; храни, богати на желязо; пълнозърнести храни, сурови плодове и зеленчуци.
За да се развива правилно нероденото дете, бъдещата майка се нуждае от допълнителни 300-500 ккал на ден. Това отговаря ориентировъчно на допълнителна закуска от филия хляб, парче сирене, половин домат, яйце и чаша мляко.
- Не пропускайте сутрешната закуска
Уверете се, че детето яде сутрешната си закуска – само така то ще има достатъчно енергия през деня. Освен това съвременните проучвания откриват тясна връзка между отсъствието на закуска от менюто на децата (особено на тийнейджърите) и наднорменото тегло и затлъстяването. В същото време учените са категорични, че децата, които закусват сутрин, се справят по-добре в училище и са по-съсредоточени през деня.
- Бъдете добър пример за вашето дете
От най-ранна възраст детето се учи, като наблюдава и имитира околните. Когато родителите консумират богати на фибри храни с по-ниско съдържание на захар и мазнини, децата им подражават и скоро се научават и те да харесват тези храни.
- Обучавайте децата
Използвайте избора на храна като момент за обучение. Насочете децата към по-здравословните възможности с фрази от типа на „Ооо, спанак! Ще ти направя супа, за да си силен като Iron man” или “Да, хапни си малко от това, но не прекалявай, защото ще те боли коремчето”. Винаги, когато имате възможност, не просто обяснявайте на детето си защо прекалено солените, сладки и мазни храни не са добри, но и предлагайте алтернативни здравословни решения.
- Бъдете търпеливи
Ако детето ви не консумира с охота зеленчуците или здравословните продукти, които му поднасяте, не се разстройвайте и не се отказвайте. Обикновено мъниците трябва да видят и пипнат непознатите храни многократно (поне 5-7 пъти), преди да се осмелят да ги пробват на вкус.
- Повдигайте духа и самочувствието на детето си
Похвалете детето си, когато то избере здравословен продукт като плод или кисело мляко. Използвайте коментари като „Чудесен избор!”, „Тази закуска дава на тялото ти това, което му трябва!“, „И аз обичам това“… За малките деца одобрението на родителя е особено важо и играе ключова роля за изграждане на поведението и навиците в по-късна възраст.
- Не сравнявайте детето си с останалите
Не натяквайте на детето, че е пълно. По този начин създавате у него ниска себеоценка, която може да се окаже много важна, дори решаваща във ремето. Децата помнят подобни коментари и вярват в тях, а това ги прави по-неуверени и самокритични.
- Не се вманиачавайте в теглото на детето
Свръхфиксирането в калорийния прием и теглото на детето намалява удоволствието от храненето. Това усещане често се пренася и върху другите дейности на детето и то става затворено и склонно към депресивни състояния.
- Променете хранителните навици на цялото семейство
Гответе с по-малко твърди мазнини, използвайте зехтин вместо масло. Варете или печете вместо да пържите. Използвайте по-малко сол, махнете солницата от масата. Нека на масата в ежедневната ви винаги да има плодове и зеленчуци за междинни закуски вместо солени закуски (солети, чипс, царевични пръчки). Ограничете количеството захар. Яжте седнали, всички заедно и нека храната да е еднаква за цялото семейство. Включвайте децата си в планирането и приготвянето на храна – малчуганите са по-склонни да ядат ястия, за чиято подготовка са помогнали. Ограничете яденето у дома до конкретно място – масата в кухнята или трапезарията.
- Спортувайте семейно
Мощен стимул за вашето дете е вие самите да водите активен начин на живот. Можете да дадете добър пример, като отидете на разходка или карате велосипед вместо да гледате телевизия. Играта с топка или скачането на въже показват на детето, че физическата активност е забавна. Насърчавайте детето си, като използвате следните фрази „Бягаш толкова бързо, че едва ли мога да те стигна!”, „Да се разходим още 10 минути, за да станем още по-силни“…
- Говорете с детето сиза здравето му
Отделете време, за да говорите с детето си за това как определена храна или физическа активност влияят върху здравето и развитието му. Например, когато правите ежедневната си разходка, може да обсъдите как ходенето помага на мускулите да са силни и здрави, а докато пазарувате, може да му разкажете колко полезни за костите са млечните продукти.
- Прекроете порцията
Избягвайте големите порции! За целта поднесете ястието в по-малки съдове, така то ще изглежда повече. Уверете се, че плодовете и зеленчуците съставят половината от блюдото на детето. Когато е невъзможно да избегнете някое нездравословно пакетирано лакомство, избирайте по-малка опаковка, нищо, че „не е на сметка”.
- Повече вода
Намалете количеството на сладките газирани напитки и тези с плодов аромат.
Заменете плодовите сокове с пресни плодове, които съдържат повече фибри и са по-засищащи. И нека основната течност, която вие или детето ви поемате, бъде вода.
- Ограничете бързото хранене
Когато сте навън, поръчайте купа с плодове или зеленчукова салата вместо картофи. Поискайте сандвичите да се приготвят без сос. Избирайте размер „малък”, нищо, че суперголемите порции са по-изгодни.
- Избирайте здравословна междинна закуска
Сухи зърнени култури (без добавена захар), пресни или замразени плодове, сервирани с нискомаслено мляко са прекрасен избор за междинна закуска. Домашно приготвените плодови шейкове с кисело мляко също са добра алтернатива.
Каква е твоята реакция?

специалист педиатър и специалист по хранене и диететика, Варна