5 въпроса за атопичния дерматит



дерматолог, Пловдив
От детска екзема стадат от 2-10% от населението на различните страни, като в 85% от случаите заболяването се проявява до 5-годишна възраст. През последните години се наблюдава тенденция към увеличаване на случаите на деца с ендогенна екзема. Симптомите са характерни – различна по тежест екзема, сухота на кожата, неприятен сърбеж, разпокъсан сън, плач… За да разберем причините, симптомите и лечението на атопичния дерматит, се срещнахме с д-р Матева.
Какво представлява атопичният дерматит?
Атопичния дерматит е генетично обусловена хронично-рецидивиращо заболяване.
Кои са причините и симптомите?
У болните се открива фамилна обременост с атопична екзема, уртикария, астма. Установява се смущение в клетъчния и хуморалния имунитет. Унаследяването не е все още точно определено.
Може ли да се „израсте“ заболяването?
Обикновенно с израстването се разреждат пристъпите – както по честота, така и по тежест. Макар и рядко, заболяването може да остане през целия живот като прераства в невродермит.
Какво е лечението?
Прилагат се омазняващи кремове и щадящи измиващи средства. Когато се влоши състоянието, е необходимо родителите да направят консултация с дерматолог за изписване на подходящо лечение съответстващо на състоянието на детето.
Можем ли да предпазим детето?
Може по време на бременността да се взимат специални пробиотици, а когато се роди детето – да се къпе и да се овлажнява кожата с медицинска козметика. Водата при къпане не бива да бъде много топла. През лятото е хубаво да се прави климатотерапия на море и високо планинско лечение.
Как да облекчим състоянието на детето?
Родителите трябва да знаят, че редица фактори от околната среда, както и емоционалното състояние на детето могат да влошат изявата на атопичния дерматит. Затова е препоръчително да се избягват прекомерното потене на кожата, прегряването, неподходящите агресивни измивни средства, грубите текстилни материи (вълна), цигарения дим и емоционалния стрес. Най-важното правило, което трябва да спазват родителите на деца с атопичен дерматит, е да не забравят да използват ежедневно подходящо хидратиращо средство, т. нар. емолиент.
Каква е твоята реакция?

дерматолог, Пловдив