Атопичният дерматит: 10 важни съвета за родители



началник отделение „Дерматология и венерология“, МБАЛ „Токуда Болница София”
Суха кожа, червени петна, сърбеж… Ако и вашето мъниче е с все по-често срещащата се при децата диагноза „атопичен дерматит“, задължително се запасете с търпение, защото лечението е продължително и трудно. То изисква от всички участници в процеса – от малкия пациент, през родителите, до лекуващия лекар, постоянство и тясно сътрудничество. Въпреки че заболяването не може да бъде излекувано напълно, добрата новина е, че при спазване на необходимите мерки то може да бъде поставено под контрол.
Честотата на атопичния дерматит през последните години се повишава, като основни причини за това са индустриализацията на средата, в която живеем, повишеното замърсяване, добавянето в храните на различни стабилизиращи и дразнещи субстанции и химикали, синтетичните материи, използването на битова химия – всички тези фактори провокират заболяването. Влияние оказват още сезонните, климатичните и психологичните фактори.
Атопичният дерматит засяга над 20% от децата
10 важни съвета за родители
- Не прибягвайте до самолечение и винаги търсете специалист при обостряне на състоянието или при съмнение за по-тежък дерматологичен проблем.
- Поддържайте ноктите на детето добре подрязани, къси и гладки, за да предпазите кожата от болезнено разчесване и нараняване.
- Сложете памучни ръкавици на детето, преди да заспи, за да го предпазите от разчесване по време на сън. Изпитана хитринка е да му дадете кукла, която да чеше, защото това намалява необходимостта да разчесва своята кожа.
- За измиване използвайте топла, а не гореща вода.
- След баня подсушавайте добре кожата с потупвания (не с търкане!) и нанасяйте емолиент.
- За да има добър ефект, емолиентът трябва да се нанася поне два пъти дневно.
- Температурата в помещенията не трябва да надвишава 21 градуса.
- Перете дрешките на детето с течен перилен препарат, без оцветители, с формула за чувствителна кожа.
- Когато му купувате дрехи, избягвайте грубите, дразнещи и синтетични материи.
- Почиствайте праха у дома редовно и често проветрявайте.
Каква е твоята реакция?

началник отделение „Дерматология и венерология“, МБАЛ „Токуда Болница София”