Ухапване от комари



завеждащ кабинет „Алергия“ към НЦЗПБ, София
Комарите са едни от най-широко разпространените у нас кръвосмучещи насекоми. Оптималната температура за развитието им е около 25-27°С. Те са най-активни рано сутрин или вечер, като хапят само женските.
Ухапването от комар е съпроводено с парене и сърбеж. Това се дължи на слюнката на комара, която съдържа богати на белтъци токсични вещества. Когато комарът пробие кожата с хоботчето си, човешкия организъм се активира и започва да отделя вещества, (предимно хистамини), които се стремят да неутрализират чуждия секрет. Обикновено се откриват няколко ухапвания в една и съща област. Кожата се подува и зачервява. На мястото на ухапване се появявят белезникава твърда плака и силен сърбеж.
Различните хора реагират по различен начин на ухапването на комари – от пълна нечувствителност, през средно силна реакция, до висока чувствителност, причиняваща болки в тялото, главоболие и треска. Обикновено децата реагират по-бурно след ухапване от комар.
Освен сравнително безобидните реакции след ухапване, комарите са преносители и на повече от 50 вирусни и бактериални инфекции, както и паразитози като малария, филариоза, жълта треска, туларемия и др.
В аптечната мрежа съществува голямо разнообразие от средства за облекчаване на симптомите от ухапване от комари, като най-често се използват локални или орални антихистамини.
За профилактика на ухапванията могат да се прилагат репеленти под различни форми – спрей, лосион, сух аерозол и стик. Те се нанасят главно по откритите части на тялото, като с някои от тях могат да се обработват и дрехите.
Също така се предлагат електроуреди, т. нар. изпарители, в които се поставят таблетки, течности или изгарящи спирали. Те са особено подходящи за дома, но не се препоръчват за хора с алергии и за бебета, тъй като крият реален риск за тяхното здраве.
Каква е твоята реакция?

завеждащ кабинет „Алергия“ към НЦЗПБ, София